Windows 10 bude mať nový prehliadač

Windows 10 bude mať nový prehliadačNový Windows 10 pracoval aj na novej verzii internetového prehliadača, ktorý by mal nastúpiť po neslávne známom prehliadači Internet Explorer. Dlhší čas sa pracovalo s novým názvom Spartan resp. Projekt Spartan. 

Dnes už je to vonku. Nový prehliadač bude mať názov Microsoft Edge. Microsoft tak učinil túto stredu na konferencii Build 2015, ktorá sa koná každý rok. 

Microsoft Edge je plnou náhradou za Internet explorer. Tento minimalistický browser bol dizajnovaný aby obsah bol v popredí a ovládacie prvky zbytočne nerušili úžívateľa. Bol vytvorený na prácu. Napríklad je v ňom zabudované zapisovanie poznámok a ich zdieľanie. Mal by podporovať rozšírenia, ktoré boli určené pre Firefox a Chrome len s malými zmenami.

Microsoft si od Edge sľubuje zvýšenie trhového podielu medzi prehliadačmi, nakoľko Edge je stabilný a bude medzi užívateľmi obľúbený. Môže to tak kľudne aj byť, pretože tento rok Microsoft vydá aj novu verziu Microsoft Windows 10 a počíta s približne miliardou používateľov a to aj z radov vlastníkov predošlých pirátskych kópií Windows, pretože upgrade bude ponúkaný pirátom za atraktívnu cenu. 

Jednou z prelomových "fíčrz" bude aj "Cortana", ktorá bude zabudovaná do Windows 10 na úrovni systému. V Microsoft Edge bude fungovať mierne odlišne. Pre začiatočníkov, Cortana v Microsoft Edge na teba neprehovorí ani slovíčko. Keď napíšeš zopár kľúčových slovíčok do adresového riadku alebo vyberieš nejakú tému na webstránke, okamžite začne dohľadávať relevantné informácie ako napríklad počasie alebo mapy a podobne. 
Či toto bude presne to, čo ľudia ocenia radšej ponechajme na neskôr. Čas ukáže. 

Zanechať Internet Explorer bol veľmi razantný krok, ktorý Microsoft urobil. Pravdepodobne bol ale asi správny. Internet Explorer sa počas dlhých rokov pôsobenia javil v očiach ľudí ako zastaralý, pomalý a nestabilný prehliadač. 
Napriek tomu, že Internet Explorer 11 bol už pomerne na vysokej úrovni a konkuroval Firefox a Google Chrome  - veľa používateľov si už zvyklo práve na Firefox a Google Chrome.

Spolu s Windows 10 a Micrsoft Edge má Microsoft jasnú stratégiu aby presvedčil používateľov, ktorí sa otočili chrbtom ku Windows 8 a Internet Explorer.
Napokon Microsoft Edge bude dodávaný spolu s Windows 10 zadarmo už tento rok. Necháme sa prekvapiť a dáme Microsoft druhú šancu.

2 July, 2018
Wi-Fi Alliance oficiálne spustila WPA3
WPA3 - štandard novej generácie zabezpečenia Wi-Fi, ktorý sľubuje odstránenie všetkých známych bezpečnostných zraniteľností a bezdrôtových útokov, ku ktorým dochádza dnes vrátane nebezpečných KRACK útokov.
13 December, 2017
Progressive Web Apps
Progressive Web Apps alebo skrátene PWA sú aplikácie, ktoré sa nachádzajú priamo v internetovom prehliadači. Majú mnohé výhody klasických stiahnuteľných aplikácií a spájajú ich s výhodami a ľahkosťou používania internetového prehliadača.
9 November, 2017
KonferIT
V Bratislave sa konala známa konferencia KonferIT a my sme na nej nemohli chýbať. V tomto blogu sa podelíme o najzaujímavejšie témy z nej a naše postrehy.
9 November, 2017
Cloudflare
Služba Cloudflare je riešením pre pomalé stránky, preto Vám ju chceme v tomto blogu predstaviť
22 June, 2017
Vhodný názov pre doménu
Vhodný názov pre doménu
2 May, 2017
Windows 10 bude mať nový prehliadač
Windows 10 bude mať nový prehliadač
>